AGÜ-Birleşmiş Milletler 'UN75 2020 ve Ötesi' Diyalog Paneli'nin İkincisi Düzenlendi.

19 Aralık 2020

 

Abdullah Gül Üniversitesi’nin (AGÜ) de ortaklığıyla, Birleşmiş Milletler’in 75. Kuruluş yıldönümü nedeniyle organize edilen etkinlikler kapsamında 'UN75 2020 ve Ötesi' konulu bir panel dizisi düzenlenmekte.

AGÜ Uluslararası ofis Direktörü Emeric Abrignani’nin koordine ettiği panel Covid-19 pandemisi nedeniyle online gerçekleştirildi.

Online panel serisinin ilk oturumuna Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, BM gönüllüsü, Eğitim-Öğretim Asistanı Nudhara Yusuf ve Öğretim Üyesi Dr. Burak Arıkan’ın yanısıra 4 kıtadan 9 ülkeden gelen AGÜ öğrencileri katılımıyla gerçekleşmişti. "AGU-UN Diyalogu” başlıklı ilk oturumun moderatörleriRektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu ve BM’yi temsilen Nudhara Yusuf’tu. Katılımcılar bu oturumda küresel sorunlar ile BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında görüş alış-verişinde bulundu, küresel sorunlarla kalkınma hedefleri arasındaki farklılıkları tartışmıştı.

Panelin, Abdullah Gül Üniversitesi tarafından organize edilecek diğer oturumları ise devam etmekte. 

Panel dizisinin ikinci oturumu 19.02.2020 tarihinde gerçekleştirildi ve BM'nin 11 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nden ikincisine (SKH 2) odaklandı. AGÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Ahmet Çoymak da panelistlerden biri olarak oturumda yer aldı. Oturumlarda BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri olan, çevre, eğitim, eşitsizliklerin kaldırılması, fakirliği önleme, inovasyon, sürdürülebilir şehirler gibi konular ele alınıyor. Panelin oturumları daha sonra AGÜ’nün https://sustainability.agu.edu.tr/ adlı internet sayfasından izlenebilir olacak.

SKH 2'ye odaklanan AGÜ Birleşmiş Milletler Diyalog Oturumu 2'nin video kaydını aşağıda bulabilrsiniz: